fbpx
V Horkách 8, Praha 4

(nejen) Jóga v Indii

varkala, jižní indie

 

Miluji cestování. Indie ale na mém cestovatelském seznamu nikdy nebyla. Poprvé jsem ji navštívila v roce 2013 a to jen proto, abych neurazila svého indického kolegu. Ze slušnosti jsem si tedy do státu Kerala v jižní Indii na týden odskočila při své cestě na Srí Lanku. A bylo to něco jako… ok, navštíveno, jsem „ cool“, byla jsem v Indii. Ano, určitě nikdy nezapomenu na ty smaragdově zelené čajové plantáže v kopcích Munnaru a projížďku soukromým hausbotem v „ backwaters“ v Alleppey. Ale i tak jsem si myslela, že tímto jsem s Indií skončila. Nikdy bych ale nevěřila, že se budu takhle šeredně mýlit.

Když se mě o 2 roky později můj šéf zeptal, jestlli bych mohla jet na pár týdnů do Indie školit své kolegy, nejen že jsem byla polichocena, ale z nějakého pro mě nepochopitelného důvodu jsem se tam strašně těšila. Můj původně plánovaný dvou týdenní pobyt se nakonec protáhnul na měsíc.

Školila jsem kolegy na důležité firemní procesy. Oni mě ale zároveň školili na něco mnohem důležitejšího. Na život. Na to, jak se ze života radovat, ikdyž není vše zrovna sluncem zalité. A tehdy si Indie získala mé srdce. Ne nadarmo se říká, že každý selský rozum je jiný. Ten indický, je pro člověka ze západní kultury mnohdy absolutně nepochopitelný. Často z něj ale vypadnou moudra, která tady u nás na západě již dávno zarostla mechem. A právě tato moudra, obrovská srdce a neutuchajicí chuť k životu a oslavám každého rána způsobily, že jsem se do Indie prostě zamilovala.

V únoru 2020 jsem se po dlouhých přípravách do Keraly vydala znovu, tentokrát na dva vytoužené měsíce. Vyšší síly měly ale jiný plán…. a dopřály mi tam těch měsíců rovnou osm.

Prožila jsem je v turistické vesničce Varkala, která se nachází přímo na břehu Arabského moře. A čas tam strávený byl pro mě opravdovým požehnáním. Většinou mi trvá déle se s někým spřátelit. A tak těch pár měsíců, které jsem tam dostala darem navíc a vřelá srdce domorodců i všech „kovidových trosečníků“ z nejrůznějších koutů světa způsobily, že se mi Varkala stala druhým, možná dokonce i prvním domovem.

Varkala je místo, kde na vás dýchne poetické kouzlo venkova a přesune vás zpět v čase do doby, kdy se ještě venku volně pásly kozy a krávy, lidé po večerech místo reality show sledovali hvězdy a komunikovali spolu z očí do očí a ne přes lajky na sociálních sítích. Žijí zde v poklidu vedle sebe Indové všech vyznání z různých částí země a turisté z celého světa, kteří se sem přijeli hledat, jógovat, meditovat, podstoupit různé ajurvédské procedury nebo prostě jen tak vypnout a relaxovat na krásných plážích uprostřed nádherné přírody.

Já jsem si zde během svého pobytu užila neopakovatelné chvilky při západu slunce, hluboké rozhovory na témata všeho druhu, prošla několika jógovými školami a ajurvédskými centry, kurzy vaření i kreativních ručních prací a hlavně, našla přátele na celý život. Tyto nezapomenutelné a často až transformační zážitky bych ráda nabídla i vám. A tak jsem s guest housy a hotely, jógovými školami a ajurvédkými centry, jež se staly mému srdci nejbližší, navázala spolupráci pro ty z Vás, kdo byste se také chtěli vydat za poznáním krás Indie a sebe sama.

Jóga

Na varkarském útesu, neboli na Cliffu najdete nepřeberné množství jógových škol. Mne samotnou nejvíce oslovila Pranam Yoga Joseph a Ayurkula school of yoga.

Pláž - ilustrační obrázek
Wellness - ilustrační obrázek

Ajurvéda

Varkala není jen jóga, ale také a především se zde můžete setkat s Ajurvédou – vědou o dlouhověkosti. Kerala je kolébkou ajurvédy a tak musím víc než doporučit, abyste si vyzkoušeli některou z ajurvédských masáží a procedur, nebo rovnou několikadenní léčebný program.